شهر تاریخی حریره بر آمده از دل تاریخ

بقایای شهر تاریخی حریره کیش در امتداد ساختمانهای بندرگاه و دفاتر آن ، قابل دیدن است. طبق نظر سازمان میراث فرهنگی ، شهر تاریخی حریره هشتصد سال قدمت دارد. گستره پستی و بلندی‌ها و خرابه‌های شهر تاریخی حریره حدود ۱۲۰ هکتار وسعت دارد و روزگاری شهری بزرگ و آباد در منطقه بوده است.

دوران طلایی شهر حریره کیش

دوران طلایی شهر تاریخی حریره از سال ۳۶۷ تا ۹۱۲ هجری قمری بوده‌است. آن چه امروز از این شهر بر جای مانده حجمی از معماری شهری است. اما کمتر و به ندرت تاق‌ها و پوشش‌ها و سقف‌های سالمی بر جای مانده است جز در پاره‌ای موارد که پوشش‌های تاقی شکل سنگی از گزند تخریب در امان مانده‌اند.

بندر شهر تاریخی حریره، یک شهر یک پارچه و متمرکز با معماری برون‌گرا بوده و از معماری دفاعی و درون‌گرای دیگر شهرهای تاریخی ایران در آن نشانی نیست. انتخاب این بخش از جزیره برای ایجاد شهر حریره طبیعی‌ترین و معقول‌ترین انتخاب بوده چرا که ساحل صخره‌ای مرتفع آن از سطح دریا تقریبا ده متر بلندتر است و وجود سه خلیج و دماغه که نقش بندرگاه طبیعی را دارد و همچنین دریای نسبتاً آرام‌ تری از دیگر کرانه‌ها و سواحل جزیره خود عامل شکل‌گیری شهر در ساحل شمالی شده است. تاکنون عملیات اکتشافی باستان‌شناسی بقایای شهر تاریخی حریره در سه مجموعه مجزا انجام شده است.

خانه اعیانی حریره:

خانه مجلل و قدیمی و اعیانی یادآور خانه‌های چندخانوار قدیمی در داخل فلات ایران و در شهرهایی چون یزد، اصفهان و کاشان است و یکی از نمونه‌های قدیمی مسکن جمعی در حاشیه خلیج فارس محسوب می‌شود. علاوه بر وسعت خانه و همچنین فضاهای مختلف و متنوع آن، کاشی‌های ستاره‌ای شکلی که در این خانه به دست آمده است، همانند کاشی‌هایی است که زینت بخش بناهای مهم ایلخانی ایران همچون تخت سلیمان و سلطانیه است. پیدایی این مقدار کاشی که یقیناً عنصر وارداتی به جزیره است نشان می‌دهد که این عمارت به یکی از ثروتمندان کیش تعلق داشته است.

"<yoastmark

بخش کارگاهی و صنعتی شهر تاریخی حریره:

این مجموعه درست در کنار دریا ساخته شده و دارای معماری و فضاهای ناشناخته‌ای است. مجموعه کانال‌های افقی و زیرزمینی و چاه‌ های متعدد در گوشه و کنار، مجموعه‌ی بسیار جالب و نادری را تشکیل می‌دهد که هنوز عملکرد آن‌ها روشن نیست، اما به نظر می‌رسد که ارتباط مستقیم، با فعالیت‌های صیادی (صید ماهی، مروارید و مرجان) داشته و برای دسترسی آسان‌تر به دریا احداث گردیده است. شاید هم بتوان فرض کرد که این راهروها و کانال‌ها راه‌های مخفی بوده است که در مواقع هجوم و حمله اهالی شهری می‌توانسته‌اند به طور اضطراری از آن ها استفاده کنند.

مجموعه حمام شهر تاریخی حریره:

مجموعه حمام حریره کیش شامل حمامی است با صحن‌های متعدد و حصار آن به مساحت تقریبی ۵۰۰ مترمربع. سربینه و گرمخانه و تون حمام در جنوب بخش ذکر شده قرار گرفته و توسط راهرو سرپوشیده‌ای از آن جدا شده است. دو خزینه کوچک و بزرگ در جنوب گرمخانه آخرین بخش ساختمان را تشکیل داده‌اند.

باستان شناسان معتقدندحمام شهر تاریخی حریره کیش که شاید در نوع خود از قدیمی‌ترین حمام‌های ایرانی باشد که طی کاوش‌های باستان‌شناسی کشف و شناخته شده است، و دو دوره متمایز و مجزا از هم دارد (دوره ایلخانی – دوره تیموری) با توجه به ظرفیت محدود حمام و با در نظر گرفتن دیوار بیرونی سراسری که تا مجموعه عمارت اعیانی که در جنوب شرقی حمام و به فراز تپه‌ای بلند قرار گرفته امتداد یافته است. به نظر می‌رسد که این بنا حمامی خصوصی بوده و به صاحب مجموعه اعیانی تعلق داشته است.

[us_btn link=”url:https%3A%2F%2Fkishtours.com/%d8%aa%d9%81%d8%b1%db%8c%d8%ad%d8%a7%d8%aa-%da%a9%db%8c%d8%b4/|||” style=”3″ align=”right” label=”برای مشاهده و تهیه بلیط تفریحات کیش کلیک کنید ” custom_width=”200px” css=”%7B%22default%22%3A%5B%5D%7D”]

صفحه اینستاگرام کیشتور را دنبال کنید

اشتراک گذاری:

٪ دیدگاه ها

 1. mona76 آذر 21, 1397 پاسخ

  nemidunestam kish ham enghad makane tarikhi dare

 2. kyiani فروردین 25, 1398 پاسخ

  مکان زیبایی هست، ساعات مناسب برای عکاسی هنگام طلوع افتاب و غروب آفتاب

 3. sadeghiani فروردین 26, 1398 پاسخ

  شهر تاریخی حریره تصور ما از کیش جزیره ای مدرن و نسبتا جدید است را بهم زد و با گوشه ای از تاریخ کیش آشنا شدیم . البته انتظارات ما از این مجموعه نیز باید در حد معمول باشد و باید توجه داشت که میان جاذبه‌های طبیعی و یا مصنوعی کیش این جاذبه تاریخی مکمل سفر چند روزه به کیش است و چون در مجاورت درخت قدیمی انجیر معابد است بازدید این دو مجموعه در کنار هم دیدنی است.

 4. mandana noori فروردین 27, 1398 پاسخ

  اگر در سفر به کیش وقت اضافه داشتین حتما یه سر بزنید

 5. moonika فروردین 28, 1398 پاسخ

  بد نبود برا کسایی که به جای تاریخی علاقه دارن بدک نیست هر چند مخروبه ای ازش نمونده ولی اونورش یه ساحل زیباست

 6. حبیبی فروردین 29, 1398 پاسخ

  در مقایسه با سایر اماکن تاریخی ایران ، قدمت کمتری داره و در کل یک حمام و یک ساختمان می باشد. بیرون بافت شهری کیش هست و بلیط ورودی هم نداره. اگر قصد رفتن به اینجا رو دارید مسیر بازدید رو تا درخت سبز ادامه بدید. بهمن ماه که من اونجا بودم اطراف درخت سبز پر گل بود و منظره جالبی داشت.

 7. naderi فروردین 30, 1398 پاسخ

  عالی

 8. حامی فروردین 31, 1398 پاسخ

  از این مکان حتماً دیدن کنید

 9. حجت الهی اردیبهشت 1, 1398 پاسخ

  قدیمی .محل سکونت بومیان کیش

 10. sheikhi اردیبهشت 2, 1398 پاسخ

  جای دیگه نمیشه نظیرشو دید

 11. علیرضا اردیبهشت 3, 1398 پاسخ

  در مجموع در ترکیب با درخت سبز و ساحل که در کنارش هست ارزش یک بار دیدن را داره. محیط ارامی داره

 12. اولادی مجید اردیبهشت 4, 1398 پاسخ

  دیدن معماری قدیمی جزیره خالی از لطف نبود

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.